Status projektu: dewelopment

do świtu

fabularny | thriller, obyczajowy, autorski | 90 min | język: polski

twórcy

SCENARIUSZ: Aleksandra Mulier
REŻYSERIA: Aleksandra Mulier

"nigdy
nie jest
za późno,
żeby wrócić
do domu"

DO ŚWITU

logline

Pełna napięcia podróż z Katowic do Trójmiasta wraz z bohaterką, której życiowe sprawy osiągnęły masę krytyczną. Każda kolejna scena odsłania wielowymiarową historię o powrocie do domu, poszukiwaniu miłości oraz pokonywaniu życiowych przeszkód.

wprowadzenie

Basen w środku nocy może wydawać się miejscem nie do końca bezpiecznym, jednak to właśnie pustka tej przestrzeni najmocniej przyciąga Marlenę. Dzięki dawnym znajomościom z Uniwersytetu w Katowicach, może ona korzystać z uczelnianego basenu nocą, delektując się ciszą i niezmąconą taflą wody tylko dla siebie. Marlena zaczęła czerpać z oczyszczającej mocy pływania, zaledwie kilka lat temu postanawiając przełamać traumę z dzieciństwa związaną z obawa przed utonięciem. Dziś basen pozwala jej utrzymać poczucie kontroli nad strachem o własne życie oraz pozwala uwolnić się od drenującej codzienności, która zmuszą ja do spędzania długich godzin w świecie liczb i zestawień. Kontakt z wodą dla Marleny to także, wspomnienia rodzinnego domu, który znajduje się dosłownie rzut kamieniem od piaszczystych plaż Bałtyku, a który opuściła prawie 20 lat temu przeprowadzając się z okolic Trójmiasta na Śląsk. Obecnie Marlena jest w okresie przygotowywania ważnych zestawień i z tego powodu spędza kolejny listopadowy wieczór w pracy, wpatrzona w niebieskie światło monitorów.

 

inspiracja wizualna filmu

Zdjęcia wg. licencji creative commons.

rozwój projektu

Scenariusz film pt. „Do Świtu” rozwijany był od 2020 roku. Pierwsza wersja historia zawierała się w niecałych 30 stronach, lecz dramaturgia i ujęty w pomyśle konflikt, pozwolił z czasem pogłębić ją do pełnometrażowej wersji., pozwalając rozbudować świat Marleny i jej emocjonalne potrzeby. W trakcie rozwoju krótkiego metrażu swojego wsparcia udzieliła nam m.in. wspaniała aktorka teatralna i kabaretowa Ewa Błachnio, pomagając wizualizować podstawowe założenia filmu. Owocem tych działań są nasze pierwsze próby kamerowe i poniższe kadry. Przy tej okazji chciałam również podziękować Ewie i wszystkim tym bez których ta historia nie dotarłaby aż tutaj – Paweł, Karolina, Piotr, Dagmara – dziękuję!

projekt poszukuje

producentki lub producenta, nadawców i agentów sprzedaży

Aleksandra Mulier

Reżyserka i twórczyni filmowa, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej (PWSFTiTv), Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej. W 2013 ukończyła studia MBA (Master of Business Administration) przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Reżyserskie doświadczenie zdobywała przy realizacji projektów komercyjnych, krótkich metraży i dokumentów. Ponadto aktywnie uczestniczy w życiu branżowym współpracując m.in. z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz współpracując ze Stowarzyszeniem Kobiety Filmu.