Status projektu: dewelopment

pod prąd

(tytuł roboczy)

fabularny | Dramat, muzyczny, coming of age | 90 min | język: polski

twórcy

SCENARIUSZ: Sabina Zygmanowska, Aleksandra Mulier

 

"TO HISTORIA O DOCIERANIU
DO PRAWDY O SOBIE, O SILE PASJI
w DRODZE DO MARZEŃ"

pod prąd

info

Marika jest młodą, 23 letnią tancerką, dla której taniec jest całym światem. Niestety kilka dni przed premierą ważnego dla niej spektaklu, w jej domy pojawia się od lat nie obecny ojciec.  Marika musi uporać się z całym szeregiem komplikacji jakie powoduje jego obecność i raz na zawsze rozprawić się ze z toksyczną i współuzależniającą relacją.

 

W 2023 roku projekt filmu „Pod Prąd” zyskał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach developmentu scenariuszowego.

 

Taniec i ruch w stopniowaniu metamorfozy bohaterki

Dla Mariki taniec jest całym życiem. W tym wyraża swoje emocje, stany, nastroje. Jednak okazuje się, że taniec też może zniewalać, wtłaczać w schematy. W pewnym momencie Marika odkrywa inny rodzaj ruchu, bardziej organiczny, cielesny, atawistyczny – i w tym się odnajduje. Kim się staje, jak się zmienia jej ciało za sprawą różnych doświadczeń?

nasze inspiracje

Zdjęcia wg. licencji creative commons.

o filmie

Film “Pod Prąd” jest dramatem obyczajowym, którego fabuła oparta jest o relacje: ojciec – córka, oraz jest portretem dziewczyny – artystki, szukającej swojej tożsamości, wchodzącej w dorosłość. Przeciwwagą do ciężaru osobistych wyzwań bohaterki są teatr i taniec, co w przyszłym filmie pozwoli wzbogacić narrację o unikalną formę muzyczną i choreograficzną. Połączenie gatunku muzycznego z dramatem obyczajowym pod względem artystycznym stanie się niewątpliwym atutem przyszłego filmu, a wsparcie w postaci klasycznych i współczesnych utworów polskich twórców nada całości dodatkowego waloru.

projekt poszukuje

producenta, nadawców i agentów sprzedaży

Sabina Zygmanowska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiowała na wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i w Szkole Wajdy (Script i jako wolny słuchacz na Studiu Prób). Ponad to studiowała na Wydziale Sztuk Performatywnych na Uniwersytecie w Bolonii w ramach programu Erasmus.

Dziennikarka, reporterka i wydawca, współpracowała z takimi programami, jak: Informacje Kulturalne, Pegaz, Niedziela z…, Pojedynki stulecia na antenie TVP Kultura, WOK Wszystko o Kulturze, Pytanie na Śniadanie, Aktualności Filmowe w Canal Plus. Autorka wywiadów i reportaży telewizyjnych m.in o: Teatrze Wierszalin, Nagrodzie Literackiej Gdynia, o „Innych ludziach” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Współpracowała z Teatrem Telewizji jako wydawca i kierownik planu oraz pełniła funkcję asystentki reżysera przy spektaklu „Aszantka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.  Członkini komisji 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Projekt „Pod prąd” rozwijała w Szkole Wajdy jako krótki metraż, potem na programie Impakt w Warszawskiej Szkole Filmowej przekształciła go w pełen metraż.