Status projektu: dewelopment

pod prąd

(dance off)

fabularny | Dramat, muzyczny | 90 min | język: polski

twórcy

SCENARIUSZ: Sabina Zygmanowska, Aleksandra Mulier

 

"TO HISTORIA O DOCIERANIU
DO PRAWDY O SOBIE, O SILE PASJI
I DRODZE DO MARZEŃ"

pod prąd

logline

Bohaterką filmu jest Marika, aktorka nowopowstałego teatru tańca w Warszawie, która straciła Mamę po ciężkiej i długiej chorobie. Marika nie sądziła, że w jej młodym, ale i tak burzliwym już życiu, sprawy mogą przybrać jeszcze trudniejszy obrót. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy w jej życiu pojawia się nieobecny od lat ojciec, który za najważniejszy priorytet zawsze stawiał sztukę i alkohol. Śmierć matki i poczucie osamotnienia sprawiają, że Marika musi zmierzyć się z trudną przeszłością oraz odnaleźć swoją własną drogę.

bohaterka

Marika jest młodą, 23 letnią tancerką, która przygotowuje się obecnie do roli w pierwszym spektaklu tanecznym nowo powstałego teatru, sceny tańca. W ostatnich tygodniach
jej uwaga skupiona była na pomocy chorej matce oraz przygotowaniu tanecznej choreografii do spektaklu, w którym ma zagrać główną rolę. Niestety kilka dni przed premierą spektaklu, jej mama umiera. Jest to przyczyną wielu kłopotów,
a największym z nich jest powrót od lat nieobecnego ojca. Celem Mariki jest zatańczyć premierę, ale przede wszystkim Marika potrzebuje uporządkować sprawy swojej rodziny i
raz na zawsze rozprawić się ze swoim ojcem, wychodząc z toksycznego współuzależnienia.

W 2022 roku projekt filmu „Pod Prąd” zyskał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach developmentu scenariuszowego.

Taniec i ruch w stopniowaniu metamorfozy bohaterki

Dla Mariki taniec jest całym życiem. W tym wyraża swoje emocje, stany, nastroje. Jednak okazuje się, że taniec też może zniewalać, wtłaczać w schematy. W pewnym momencie Marika odkrywa inny rodzaj ruchu, bardziej organiczny, cielesny, atawistyczny – i w tym się odnajduje. Kim się staje, jak się zmienia jej ciało za sprawą różnych doświadczeń?

nasze inspiracje

Zdjęcia wg. licencji creative commons.

o filmie

Film “Pod Prąd” jest dramatem obyczajowym, którego fabuła oparta jest o relacje: ojciec – córka, oraz jest portretem kobiety – artystki, szukającej swojej tożsamości, wchodzącej w dorosłość. Przeciwwagą do ciężaru osobistych wyzwań bohaterki są teatr i taniec, co w przyszłym filmie pozwoli wzbogacić narrację o unikalną formę muzyczną i choreograficzną. Połączenie gatunku muzycznego z dramatem obyczajowym pod względem artystycznym stanie się niewątpliwym atutem przyszłego filmu, a wsparcie w postaci klasycznych i współczesnych utworów polskich twórców nada całości dodatkowego waloru.

nasze inspiracje

Zdjęcia wg. licencji creative commons.

projekt poszukuje

koproducentów, nadawców i agentów sprzedaży

Sabina Zygmanowska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiowała na wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i w Szkole Wajdy (Script i jako wolny słuchacz na Studiu Prób). Ponad to studiowała na Wydziale Sztuk Performatywnych na Uniwersytecie w Bolonii w ramach programu Erasmus.

Dziennikarka, reporterka i wydawca, współpracowała z takimi programami, jak: Informacje Kulturalne, Pegaz, Niedziela z…, Pojedynki stulecia na antenie TVP Kultura, WOK Wszystko o Kulturze, Pytanie na Śniadanie, Aktualności Filmowe w Canal Plus. Autorka wywiadów i reportaży telewizyjnych m.in o: Teatrze Wierszalin, Nagrodzie Literackiej Gdynia, o „Innych ludziach” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Współpracowała z Teatrem Telewizji jako wydawca i kierownik planu oraz pełniła funkcję asystentki reżysera przy spektaklu „Aszantka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.  Członkini komisji 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Projekt „Pod prąd” rozwijała w Szkole Wajdy jako krótki metraż, potem na programie Impakt w Warszawskiej Szkole Filmowej przekształciła go w pełen metraż.