Status projektu: dewelopment

tango / twardy

dokumentalny | obserwacyjny, społeczny, dramat | 75 min.

twórcy

REŻYSERIA: Norbert Rudaś
SCENARIUSZ: Aleksandra Mulier

tango

OPIS fabuły

Najdalej wysunięta na Wschód grupa bojowa NATO to żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Żołnierze na pierwszej linii eskalującego konfliktu, obserwujący piekło toczącej się tuż za granicami wojny ze świadomością, że ich wejście do walki może oznaczać początek kolejnej wojny światowej. Wśród nich kompania polskich czołgów PT91 „Twardy”. Ta kompania to zbiór nietuzinkowych żołnierzy, tygiel osobowości, przekonań i motywacji, czasem w wybuchowym połączeniu, z którymi filmowcy spędzą wiele tygodni szukając odpowiedzi na pytanie co sprawia, że w obliczu zagrożenia dzielące nas różnice i konflikty tracą na znaczeniu i odnajdujemy w sobie coś ważniejszego od własnego życia, za co jesteśmy gotowi walczyć.

o filmie

Film Tango przeszedł długą drogę dokumentacyjną szukając odpowiednich bohaterów i próbując wypełnić przyjęte założenia realizacyjne, które w wierny i wciągający sposób opowiedzą o realiach służby wojskowej, transformacji oraz wartościach, które dziś stoją za polskimi żołnierzami. 24 lutego 2022 roku, planowana realizacja filmu uległa drastycznej zmianie z uwagi na Rosyjską agresję w Ukrainie, skupiając zainteresowanie wojskowych przede wszystkim na kierunku Wschodnim. To właśnie ta orientacja jest dziś punktem wyjścia dla reżysera Norberta Rudasia w budowie opowieści o ludziach, ich wartościach, ale również o jednym z najtrudniejszych wyzwań dla całego wolnego świata, a jaką jest obrona życia i wartości na jakich jest zbudowany.

W 2021 roku projekt filmu „Tango” zyskał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach developmentu scenariuszowego.

W 2022 roku projekt filmu „Tango” został wyselekcjonowany w ramach CEDOC Co-Production Market.

projekt poszukuje

koproducentów, nadawców i agentów sprzedaży

Norbert Rudaś

Norbert Rudaś, absolwent Szkoły Wajdy i Krakowskiej Szkoły Filmowej, producent, reżyser i scenarzysta. W latach 2007-2015 twórca spotów i filmów reklamowych, w tym pięciu telewizyjnych i kinowych kampanii reklamowych Wojska Polskiego. Od ponad 15 lat współpracuje z Wojskiem Polskim i służbami mundurowymi realizując unikalne i prekursorskie projekty filmowe. Autor serii filmów edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa wykorzystywanych m.in. w polskich i norweskich szkołach oraz instytucjach państwowych. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i historycznych, autor filmowej części spektaklu „Pogrom w przyszły wtorek”, za który w 2017 roku otrzymał tytuł Człowieka Roku Miasta Lublin w kategorii „Kultura”. W 2018 roku zadebiutował pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym pt. „Sztab Generalny”.